Obowiązki świadka

Dodane przez administrator
4
marzec

Obowiązki świadka. Zostałeś’aś poproszony aby być świadkiem, świadkową ? Zastanawiasz się jakie czekają Cię obowiązki? ale na co tak naprawdę się zgodziłaś’eś? przedstawimy kilka porad i wskazówek.

Na świadków prosi się nie byle kogo, zazwyczaj jest to najbliższe rodzeństwo, lub osoby najbliższe sercu, najlepszy kolega, koleżanka. Więc już czujcie się zaszczyceni, iż młodzi wam zaufali i liczą na waszą pomoc i wsparcie w tym ich wielkim dniu. Ale co zrobić na co się przygotować ?
Jakie obowiązki ma świadek, świadkowa?

Przed ślubem
Zwykle to do świadka należy zorganizowanie wieczoru kawalerskiego, panieńskiego. Jak on będzie wyglądał zależy właśnie od was, świadków. Czasami młodzi mówią co by chcieli, szaleńcza impreza, bungee, ale jeśli nie mają nic do powiedzenia, można przygotować im niespodziankę.
Zanim nadejdzie dzień ślubu narzeczeni mogą Cię także poprosić o drobną pomoc w przygotowaniach – wyprawę po garnitur z Panem Młodym, suknię z przyszłą Panną Młodą, przewiezienie alkoholu na miejsce wesela itd.
W dniu ślubu powinieneś czuwać nad Panem Młodym i towarzyszyć mu podczas przygotowań, a także zadbać o to, by wszystko przebiegało bez zakłóceń.

Podczas uroczystości
Najważniejsze, o czym musisz pamiętać jako świadek, a Ty jako świadkowa to zabranie ze sobą dowodu osobistego. Jest on niezbędny do dopełnienia formalności. Ponadto podczas całej mszy będziesz znajdował się w pobliżu Pary Młodej. Może się zdarzyć, że do Twoich zadań będzie należała także opieka nad obrączkami ślubnymi, kontrolą welony Panny Młodej, czy podczas ślubowania zaopiekowanie się bukietem ślubnym.

Po uroczystości
Podczas składania życzeń pod kościołem wraz z drugim świadkiem („świadkową”) stajecie dyskretnie za Parą Młodą, aby odbierać od niej kwiaty i prezenty. Do Was należy opieka nad nimi także później, zadbanie o to, by dostarczono je w wybrane miejsce, oraz aby mlodzi ostatecznie je otrzymali, a nie martwili się o nie całe wesele.

Podczas wesela

W niektórych regionach rola świadka i rola starosty na weselu należy do 2 różnych osób. Jeśli jednak powierzono Ci także te obowiązki, oznacza to, że jesteś jedną z głównych osób czuwających nad przebiegiem wesela. Główne Twoje zadania to:

– dbanie o to, by na stołach nie brakowało alkoholu i napojów (chyba, że zajmuje się tym obsługa)
– komunikacja z zespołem lub dj-em oraz obsługą
– opieka nad gośćmi – to do Ciebie będą się zwracać w razie jakichkolwiek problemów
– określona rola podczas oczepin i zabaw – nie sprecyzowana, ponieważ mogą one być zorganizowane na różne sposoby
– udział w plenerze zdjęciowym z Parą Młodą, jeśli będą chcieli mieć sesję z świadkami
Oprócz tego świadkowie mogą zorganizować dodatkowe atrakcje podczas wesela, niespodzianki dla Pary Młodej w postaci zabaw lub dedykacji. Pewne obowiązki mogą także wynikać z regionalnych zwyczajów.
Obecność świadków jest obowiązkowa. Ktoś w końcu musi własnym podpisem poświadczyć, że para kochających się osób zawarła związek małżeński. A kogo najczęściej wybiera się na świadków? Oczywiście przyjaciół i krewnych. Zawsze są to osoby bliskie, zaufane i ważnie dla Pary Młodej.

Post a Comment