Błogosławieństwo Rodziców. Według tradycji błogosławieństwo odbywa się w domu rodzinnym Panny Młodej. Jest ono symbolicznym symbolicznym wydarzeniem w dniu ślubu.
Błogosławieństwo pochodzi od Boga – nawet jeśli tymi, którzy je wypowiadają, są ludzie. Dar Bożego błogosławieństwa oznacza pomyślność i rozwój, życie w pokoju i pełni.
Przez otrzymanie błogosławieństwa Rodziców, Nowożeńcy rozpoczynają swoją wspólną nową drogę. Błogosławieństwo to najczęściej ogromne przeżycie przede wszystkim dla Rodziców. Błogosławieństwo Rodziców dla Młodej Pary to nie tylko piękny zwyczaj polskiej tradycji. Osoby wierzące dobrze wiedzą, jak ważnym wydarzeniem jest rodzicielskie błogosławieństwo. Słowa wypowiadane przez Rodziców wpływają na całe ich małżeństwo. Rodzice błogosławią Młodej Parze, by Bóg miał ich w swojej opiece, by Matka Boża wstawiała się za nimi, by święci patroni o nich nie zapomnieli.
Rodzice są na ogół bardzo przychylnie nastawieni do małżeństwa swych dzieci i z reguły życzą im jak najlepiej. Dobrze jednak, by te życzenia wypowiedzieli w formie błogosławieństwa. Zdarzają się niestety przypadki inne, gdy rodzice obawiają się o wybór swych dzieci i woleliby, by się nie wiązały. Wtedy Młoda Para powinna tym bardziej prosić, domagać się, rodzicielskiego błogosławieństwa.
Krzyżyk, kropidło, kwiaty
Błogosławieństwo Młodej Pary powinno mieć miejsce w domu rodzinnym jednego z przyszłych małżonków, najczęściej Panny Młodej. Powinni być obecni oboje rodzice ze strony Panny Młodej jak i Pana Młodego, wszyscy odświętnie ubrani i gotowi już na ślub. Mogą być także obecni chrzestni Młodej Pary, nawet rodzeństwo i każdy z nich może udzielić błogosławieństwa. Ważne jest także, by i miejsce błogosławieństwa było odpowiednie, także ładne, najlepiej po prostu przygotowane specjalnie na tę okazję. Na stole przykrytym czystym obrusem postawić należy pasyjkę, przy niej wodę święconą i kropidło, a także kwiaty.
Błogosławieństwo Rodziców nie jest wyuczone na pamięć, jak i nie ma sformalizowanej treści, Rodzice i Młoda Para mają pewną swobodę wyboru formy, w jakiej ono nastąpi. Niekiedy Młoda Para klęka przed Rodzicami prosząc o błogosławieństwo. Rodzice, każdy po kolei, powinni wypowiedzieć słowa błogosławieństwa, które mogą brzmieć np.: „Na nową drogę życia błogosławię was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”. Można jednak pobłogosławić Młodych w inny sposób. Podczas życzeń Rodzice mogą uczynić na czole dzieci znak krzyża oraz Rodzice powinni podać Młodej Parze do ucałowania krzyżyk i pokropić wodą święconą. Rodzicielskie błogosławieństwo jest bardzo wzruszającym momentem i to dla wszystkich, często łzy kręcą się nie tylko w oku Panny Młodej, ale nawet i obu ojców Pary Młodej, dlatego najlepiej ograniczyć się do krótkiej ceremonii, paru zdań i ucałowania krzyża.
Ostatnio miłym zwyczajem stało się podziękowanie Młodych Rodzicom za trud włożony w ich wychowanie i pomoc przy zorganizowaniu wesela. Dawnymi czasy Młodzi ograniczali się do ucałowania dłoni Rodziców w geście wdzięczności. Obecnie ładnym gestem ze strony Młodej Pary jest wręczenie Rodzicom upominku, przypominającego im na długo ten doniosły dzień w ich życiu.
Błogosławieństwo Rodziców