ZAiKS a Wesele. co ma wspólnego?

Dodane przez administrator
15
kwiecień

ZAiKS a Wesele? Co ma wspólnego?
Wiele osób nawet się nigdy nad tym nie zastanawiało, a nawet niby nie słyszało o takim powiązaniu. A więc co ma wspólnego ZAiKS z naszym weselem? Czy musimy się tym zainteresować przy organizacji ślubu i wesela? Czy zapłacić?

Tak. Prawo autorskie wymaga, aby każdy użytkownik twórczości przed jej wykorzystaniem uzyskał zgodę autorsko uprawnionych.
Tych uprawnionych w praktyce zastępuje ZAiKS. ZAiKS wyręcza więc użytkowników z obowiązku poszukiwania autora, a przez to także z ustawowej odpowiedzialności za naruszenie prawa autorskiego.

Ale co nas to obchodzi? Kto płaci ZAiKS? Para młoda czy zespół ?
Ten kto decyduje o wykorzystaniu cudzej twórczości, jej publicznym udostępnianiu, jest zobowiązany do uzyskania licencji ZAiKS-u i zapłaty twórcom utworu wynagrodzenia. W praktyce jest to: właściciel restauracji lub wynajmujący pomieszczenie lub też zespół muzyczny. Wydaje się, że Para Młoda pod¬pisując umowę związaną z wynajęciem lokalu czy też z zespołem muzycznym, może wskazać w nich wyraźnie podmiot, który ureguluje wynagrodzenie autorskie i wystąpi o umowę licencyjną do ZAiKS-u. Lecz w teorii różnie to bywa. Właściciel Sali przeważnie opłaca ZAiKS ale tylko na własne potrzeby, radio w barze czy też na sali, lub po prostu puszczanie radia w ogródku. Co to Dj’a czy zespołu to bywa różnie, czasami zdarzy się iż poinformują nas o takiej konieczności i sami zapłacą w ramach wynagrodzenia. W większości przypadków w umowie zawarta jest informacja iż zespół czy DJ umywa ręce od konieczności płacenia i kieruje obowiązek na Młodych.




Ile to kosztuje? Jak i gdzie płacić?
Wysokość wynagrodzeń autorskich wy¬no¬si 10% wynagrodzenia zespołu muzycznego, jednak nie mniej niż ryczałt określony w drodze negocjacji. Wynagrodzenie, które użytkownik zapłaci za korzystanie z utworów wynika z Tabeli Wynagrodzeń Autorskich. Zasadą generalną jest, by wysokość wynagrodzenia autora była proporcjonalna do skali i zakresu wykorzystania utworu. Wynagrodzenia autorskie regulujemy na podstawie zawartej umowy licencyjnej, w której wskazany jest rachunek bankowy.
Można również dokonać płatności w biurze Dyrekcji Okręgu ZAiKS-u. Cena różni się od wielu czynników, najważniejszym jest Miejscowość, a więc liczba ludności, oraz liczba gości (dlaczego różni się cena w Warszawie od Sandomierz? Ciężko stwierdzić ale tak jest, ZAiKS nie tłumaczy, inaczej niż że chodzi o liczbę mieszkańców) Nie ma znaczenia miejsce, w którym odbywa się uroczystość weselna. Istotą jest fakt wykorzystywania chronionych utworów muzycznych.
Przy negocjacjach zmierzających do ustalenia wysokości wynagrodzeń autorskich, bierzemy pod uwagę m.in. wysokość wynagrodzenia zespołu muzycznego, wynagrodzenie DJ-a czy też ilość gości biorących udział w uroczystości. Chociażby te wymienione parametry pozwolą nam wstępnie określić stawkę ryczałtową. Możemy przyjąć, że średnio jest to ok. 100 – 150 zł.
W większości przypadków jest to więc mniej niż 2 zł od jednego uczestnika uroczystości weselnej. Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia jest to kwota do zaakceptowania. Tym bardziej, że umowa licencyjna zawarta z ZAiKS-em daje nam dostęp do utworów polskich jak i zagranicznych.
Czy zapłacić ZAiKS, powiemy: Tak, ale decyzja należy tylko i wyłącznie od Was, drodzy „Młodzi”

Post a Comment