Nie do końca wiadomo skąd się wzięły przesądy, możliwe że potwierdzone danym zdarzeniem, lub to tylko wielka wyobraźnia. Wokół ślubu i wesela narosło wiele przesądów,a wszystkie mają na celu zapewnić młodej parze szczęście, miłość i bogactwo lub nieszczęście i smutek. Są osoby i pary które wierzą w przesądy, ale większość z nas raczej podchodzi do nich z humorem. Ale co one tak naprawdę oznaczają?
Wystaw buty 2 dni przed ślubem na parapet, a będzie piękna pogoda, a co kiedy mamy listopad?
Data ślubu
Mówi się, że miesiąc, w którym ma odbyć się ślub, powinien mieć w nazwie „r”, iż wróżą trwałość związku małżeńskiego oraz wierność. Dobry czas to Boże Narodzenie, Wielkanoc i karnawał. Niekorzystny natomiast jest czas adwentu i wielkiego postu. A godzina ślubu powinna być okrągła, 16:00 czy też 14:00 inne godziny wróżą niepełne szczęście w małżeństwie.
Pogoda w dniu ślubu
Piękna, słoneczna pogoda w dniu ślubu, chyba każdy marzy o takiej pogodnie, ale jak trafić? gorąco źle, zimno jeszcze gorzej. ładna pogoda daje pomyślną wróżbę zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze jest natomiast, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Mały deszczyk uważany jest za Boże błogosławieństwo. Twierdzenie wystawienia butów Pani Młodej na parapet 2 dni przed ślubem ma nam zagwarantować ładną, odpowiednią pogodę.
Uśmiech i łzy
Panna młoda powinna iść do ołtarza ze szczęściem wypisanym na twarzy. Taką drogę bowiem, zapewni sobie na resztę małżeńskiego życia. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia, czy szczęścia, to nie należy ich powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielką radość.
Droga do ołtarza
Nie wolno państwu młodym zawracać z drogi do kościoła. Nie wolno się zatrzymywać, ani zawracać, jeśli czegoś zapomnieliśmy (kwiaty, bukiet czy dokumenty) w miarę możliwości iść bez nich lub, poprosić kogoś aby po nie pojechał.
Młodzi powinni przybyć na ceremonię ok. 10 minut przed wyznaczoną godziną, o ile podpisują dokumenty w trakcie mszy przy ołtarzu. Jeśli robią to wcześniej – powinni zjawić się w kancelarii przynajmniej kwadrans przed godziną ślubu.
Obrączki ślubne i ich znaczenie
Wybór obrączek to rola obojga narzeczonych, natomiast ich zakup powinien sfinansować przyszły pan młody.
Zwyczaj mówi, aby nie nosić obrączek przed ślubem, a gdy zdarzy się, że obrączka wypadnie przy ołtarzu, powinien ją podnieść świadek lub ksiądz.
Aby nie zapeszyć małżeństwa i nie sprowokować złych mocy narzeczona nie powinna jej w ogóle oglądać. Może to uczynić dopiero, gdy poczuje ją na palcu.
Sypanie ziarnem, pieniędzmi, płatkami kwiatów w parę młodą
Tuż po wyjściu pary młodej z kościoła zostaje obsypywana przez gości ryżem. Ma to jej zapewnić płodność i dostatek, podobnie jak obsypywanie drobnymi pieniążkami – tradycja mówi, że ta osoba z pary, która na końcu zbierze pieniądze, będzie zarządzała rodzinnymi finansami. A do tego z uzbieranych grosików należny kupić swój pierwszy wspólny chleb.
Tłuczenie szkła przy pierwszym toaście
Po wypiciu przez nowożeńców pierwszego toastu, powinni rzucić kieliszki za siebie tak, aby rozbiły się z trzaskiem. Przy powitaniu Państwa Młodych powinien znaleźć się pod chlebem mały talerz który powinien się stłuc przy odbieraniu chleba przez Panią Młodą.
Przenoszenie panny młodej przez próg
Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu (również weselnego), ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ją (i siebie) przed tym ustrzec, małżonek powinien przenieść ją przez próg.
Oczepiny
W trakcie oczepin Panią Młodą powinni goście „ukraść” tak aby Pan młody jak najszybciej ją odnalazł. Szybka reakcja Pana Młodego na brak swojej ukochanej świadczy o trwałości w małżeństwie, a odbicie Pani młodej od „porywaczy” świadczy o bohaterstwie Pana młodego i gotowości do obrony swojej ukochanej przez całe życie.
I wiele więcej, w zależności od regionów, ale pamiętajcie to są przesądy i niekoniecznie należy je brać do serca 🙂