Ślub w plenerze – czy warto i jak zorganizować ceremonię?

Dodane przez administrator
16
październik

Ceremonia ślubowania i wesele organizowane w plenerze ma niewątpliwie wiele uroków. Szczególnie często na taki sposób celebracji tego najważniejszego momentu w życiu decydują się ludzi młodzi, ale nie jest to regułą. W przeciwieństwie do klasycznej ceremonii ślub w plenerze to jednak nie lada wyzwanie pod względem organizacyjnym. Od czego zacząć przygotowania?

Przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego w plenerze rozpoczynają się od wyboru właściwej lokalizacji. Posiadając dużej wielkości działkę lub ogród, mamy ułatwione zadanie. Na szczęście także w sytuacji, gdy takiego terenu nie posiadamy, można zorganizować ślub. Niezwykle pomocne będzie zatrudnienie specjalnego wedding plannera (czasem spotykamy też określenie „konsultant ślubny”), czyli osobę, która kompleksowo zadba o całą organizację ceremonii. Firmy zajmujące się wedding planningiem często oferują także dostęp do atrakcyjnych lokalizacji, które można wynająć na sam czas ceremonii oraz wesela. Alternatywą staje się także skorzystanie z usług – w zależności od preferencji młodej pary – gospodarstwa agroturystycznego (sprzyjającemu aranżacji ślubu w folkowym stylu) lub pałacyku z plenerem, znajdującym się w urokliwym, leśnym terenie.

Sama organizacja przestrzeni to także ogromne wyzwanie, które warto zlecić profesjonaliście. Doświadczony wedding planner zadba o ułożenie kwiatów, aranżację przestrzeni, dobór motywów kolorystycznych, układ miejsc czy nawet muzykę i weselne zabawy. Oczywiście nasze preferencje i pomysły także bardzo się przydadzą – dobry wedding planner lubi pracować z młodymi parami, które mają własne pomysły bo wtedy rozwijają się i poszerzają własną ofertę – dlatego warto aktywnie uczestniczyć w planowaniu ślub nawet jeśli zajmuje się tym konsultant ślubny.

Niezwykle istotne jest także zapewnienie wszystkiego co najlepsze w warstwie kulinarnej. Ślub to wydarzenie, w trakcie którego gościom warto zaserwować to, co najlepsze. Przy wyborze gamy gastronomicznej, a także tortu weselnego, także można skorzystać z usług wedding plannera bądź zorganizować te elementy samemu.

 

Wymagania formalne do zawarcia ślubu w plenerze

Zawarcie ślubu cywilnego w plenerze nie jest trudne, ale wymaga skierowania odpowiedniego wniosku do Urzędu Stanu Cywilnego. Konieczne jest zapewnienie na miejscu godła polskiego w godnej pozycji i dokonanie jednorazowej opłaty w wysokości 1000 złotych.

Sprawa nieco komplikuje się w przypadku ślubu kościelnego (czy też konkordatowego). Wbrew pozorom jednak prawo kościelne nie zabrania, by przyszli małżonkowie udzielili sobie sakramentu „pod chmurką”. Aby tak się stało, konieczna jest zgoda proboszcza, którą może wyrazić po złożeniu przez parę uzasadnienia, wyjaśniającego pragnienie zawarcia ślubu poza kościołem. Od przychylności konkretnej parafii zależy najwięcej.

 

Ślub w plenerze – za i przeciw

Zawarcie małżeństwa poza budynkiem wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim romantyczna i unikatowa atmosfera towarzysząca ceremonii sprawi, że wspomnienia ze ślubu będą naprawdę wyjątkowe. Ślub w plenerze to także komfortowa temperatura, przyjemne zapachy i widoki. Mankamentem takiego rozwiązania stają się dodatkowe obowiązki formalne i większa liczba obowiązków związanych z samą organizacją ślubu. Trzeba też zadbać o to, aby udany ślub nie był uzależniony od kaprysów pogody – konsultant ślubny na pewno podpowie wam sprawdzone rozwiązania.

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy planowaniu ślubu zapraszamy – Moon Time– Agencja Eventowa.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

 

One Comment

Post a Comment