Przesądy ślubne

Dodane przez administrator
5
styczeń

Wiara w przesądy jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. Ludzie chętnie poszukują znaków, które mogą przepowiedzieć przyszłość. Dlatego wciąż obawiamy się czarnych kotów, na maturę zakładamy czerwone majtki a na wesele niebieskie podwiązki..

Najlepszą gwarancją udanego małżeństwa jest miłość i zgodny charakter. Zaklęcia i przesądy ślubne szczęścia raczej nie zapewnią. Dlatego jeśli bierzemy ślub w miesiącu bez litery „R”, leje deszcz, a przed ołtarzem upuścimy obrączkę nie popadajmy w panikę – małżeńskie szczęście leży w naszych rękach. Mimo wszystko, choćby z ciekawości, warto zapoznać z najbardziej popularnymi przesądami ślubnymi.

Suknia ślubna

Pan młody może zobaczyć suknie swojej wybranki dopiero na uroczystości ślubnej. Szczególnie niedopuszczalny jest jego udział w wyborze i zakupie sukni – wróży to niezgodę w małżeństwie. Dopuszczalne jest oczywiście przymierzanie sukni – jednak zakładanie jej dla przyjemności, może przynieść nieszczęście w postaci odwołania ślubu. Panna młoda nie powinna pod żadnym pozorem sama sobie szyć sukni.

Pogoda




Oczywiście najbardziej wymarzona – słoneczna – jest najlepszą wróżbą. Nie należy się przejmować krótkim przelotnym deszczem, jest on bowiem znakiem bożego błogosławieństwa. Znacznie gorzej, gdy przytrafi się nam długa ulewa lub co gorzej burza, która jest niezawodnym znakiem gniewu bożego.

Droga do kościoła

Przed wyjazdem do kościoła należy się dokładnie upewnić czy wszystko zabraliśmy. Zawrócenie wpół drogi jest wyjątkowo złą wróżbą. Jeżeli więc już zdarzyło się, że czegoś zapomnieliśmy, powinniśmy o pomóc poprosić świadków, bądź kogoś z rodziny.

Obrączki

Oczywiście po pierwsze nie należy ich zapomnieć. Analogicznie jak w przypadku sukni ślubnej nie powinno się ich zakładać przed ślubem. Złym znakiem jest upuszczenie obrączek, ale jeżeli tak się stanie nie popadajmy w panikę – aby odczynić zły urok powinny zostać podniesione przez świadków bądź księdza.

Radość i łzy

Łzy przed ołtarzem, nawet jeśli są to łzy szczęścia nie są najlepszą wróżbą. Znacznie lepiej gdy twarze młodej pary rozświetlają radosne uśmiechy. Istotny jest pocałunek wieńczący ceremonie ślubną – powinien być gorący i namiętny, co zagwarantuje czułość i wierność w związku

Wiązanka

Po uroczystości świeżo upieczona małżonka rzuca za siebie ślubną wiązankę – panna która ją złapię wkrótce wyjdzie za mąż.

Chleb i sól

Para Młoda jest witana w domu weselnym chlebem i solą. W stronę Pani Młodej pada pytanie co wybiera: chleb i sól. Możliwe są dwie odpowiedzi: „sól, chleb i pana młodego by pracował na niego” lub „pana młodego; chleba i soli dorobimy się powoli”

Ubiór

Oprócz sukni ślubnej Pani Młoda powinna założyć dodatkowo:

  • coś niebieskiego, zapewni to miłość i wierność małżonka, może to być podwiązka,
  • coś pożyczonego, ma to zagwarantować wsparcie najbliższych w trudnych chwilach,
  • coś używanego, np. biżuteria, aby zapewnić dobre stosunki z nową rodziną,
  • coś nowego aby zapewnić dostatek i zamożność.

Aby w nowej rodzinie nigdy nie zabrakło pieniędzy pan młody powinien w kieszeń włożyć drobną sumę pieniędzy, a swojej wybrance grosik do buta.

Role w związku

Z zachowań młodej pary podczas ceremonii ślubnej można podobno wywróżyć, które ze współmałżonków będzie dominować w związku. I tak, nakrycie suknią butów pana młodego oznacza, że będzie pod pantoflem. Istotny jest moment przewiązywania dłoni stułą – przewagę osiągnie ten, kto ułoży dłoń na wierzchu.

Tylko nie w maju

To chyba jeden z najbardziej rozpowszechniony z przesądów. Głosi on, że ślub należy brać w miesiącu, którego nazwa zawiera literę “r”, jeżeli nie w języku polskim to ostatecznie może być w obcym. W świetle tego przesądu w najgorszej sytuacji są pary chcące zawrzeć małżeństwo w maju – w żadnym bowiem znanym języku nazwa tego miesiąca nie zawiera litery “r”.

Post a Comment