Plan wesela. Jak go dobrze przygotować?

Dodane przez administrator
7
grudzień

Przyjęcie weselne trwa z reguły kilka godzin, jednak jest to impreza, do której para młoda przygotowuje się od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Z reguły przyjęcie weselne organizowane jest jako jednodniowa impreza, ale niektóre osoby decydują się na zaproszenie swoich gości także na poprawiny. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Co zrobić, by uniknąć stresu i bawić się wyśmienicie? Podczas tego dnia niezbędny jest plan wesela. 

Przyjęcie weselne to bardzo ważne wydarzenie w życiu osób, które decydują się na jego organizację. Nie dziwi fakt, że wiele par młodych decyduje się na skrupulatne przygotowanie harmonogramu, bowiem ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Specjaliści podkreślają, że jest to także jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. 

Jest wiele rzeczy, które należy dograć i dopiąć. Jak powinien wyglądać plan weselny? Czy warto układać harmonogram wesela? Nie każda osoba lubi pracować według harmonogramów, jednak przygotowanie planu wesela pomoże uniknąć stresu. Warto w takim harmonogramie rozpisać, jak powinno wyglądać wejście pary młodej na salę weselną, uwzględnić menu, napoje, tort weselny oraz wszelkie atrakcje. Nie należy zapominać także o odpowiednim doborze muzyki, ponieważ ta odgrywa kluczową rolę podczas przyjęcia. 

Starosta na weselu. Kim jest? 

Podczas układania planu wesela warto także zadbać o odpowiednią pomoc. Kim jest starosta na weselu? To świadek, który pełni rolę gospodarza wydarzenia. Nie zawsze świadek jest starostą, ale przyjęło się, że często jest on zapraszany do tej roli. Jest on tak zwanymi “plecami” pana młodego i zajmuje się wszelkimi sprawami logistycznymi. Powinna to być osoba, która potrafi zabawiać gości, widzi drobne wpadki i szybko im zapobiega.

Starosta na weselu stanowi zaplecze dla pary młodej. Dba o przebieg całej uroczystości: od koordynowania przybyłych gości aż poprzez żegnanie ich, gdy muzyka przestanie grać. Starosta na weselu powinien zachować trzeźwość po to, aby dbać o gości i koordynować wszystkie sprawy. Za dawnych lat rolą starosty było wygłaszanie przemówienia. Dziś ta funkcja jest symboliczna i często sprowadza się do tego, że starosta na weselu pilnuje, czy wszystko jest w porządku, czy na stołach znajdują się napoje, a także jak bawią się zaproszeni goście.

Sprawdź także: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/starosta-na-weselu/

Wesele. Plan wydarzeń – zadbaj o każdy szczegół  

Gdy organizujesz wesele, plan wydarzeń jest niezbędny. Od czego rozpocząć planowanie tej ważnej uroczystości? Na początku zastanów się, gdzie będziesz brać ślub, czy będzie to kościół, czy może urząd stanu cywilnego. Następnie zaplanuj, jak ma wyglądać wasze wyjście z kościoła. Niektóre pary życzą sobie, aby na wyjściu było konfetti, inne zaś wolą bańki mydlane. Przykładowy plan dnia może także obejmować wcześniejsze wydarzenia, czyli wizytę u kosmetyczki czy u fryzjera. Harmonogram wesela powinien być nieco ruchomy, ponieważ pewne kwestie mogą zmieniać się w ciągu dnia. 

Ważne jest także zaplanowanie, jak ma wyglądać przyjazd pary młodej na wesele. Starosta na weselu powinien wspierać parę młodą i pomagać im w różnych kwestiach organizacyjnych. Ważne jest, by zadbać o odpowiednie usadzenie naszych gości, tak, by każdy czuł się komfortowo. Ślub krok po kroku – jak do niego podejść? Zaplanuj, jakie atrakcje będą przygotowane dla gości po pierwszym posiłku. A także kiedy odbędą się oczepiny. Nie zapomnij o wręczeniu prezentów dla rodziców i chrzestnych. 

Ile napojów na wesele i poprawiny? 

Plan wesela powinien obejmować także ilość napojów, jakie należy przygotować na wesele i poprawiny. A ile napojów na wesele i poprawiny kupić? Wszystko zależy od tego, jaka jest liczba osób zaproszonych na przyjęcie. W przybliżeniu przyjmuje się, że na każdego gościa powinno przypaść 3 litry napojów. Nie wliczamy w to kawy i herbaty. Założenie z reguły sprawdza się, niemniej jednak warto posiadać pewien zapas. Aby mieć pewność, że wystarczy nam napojów. 

A jakie napoje wybrać? Zwykle pary zamawiają słodkie napoje, gazowane, niegazowane i wodę. Bardzo modne są obecnie bezalkoholowe koktajle bądź woda z ogórkami, a także mohito. Eksperci radzą, że maksymalnie na stołach powinny pojawić się 2 rodzaje soków. Jeden z nich powinien być kwaśny, zaś drugi słodszy. Jeżeli mowa o napojach gazowanych, powinniśmy je kupować w mniejszych pojemnościach, na przykład litrowych bądź 1,5 litrowych. Będą one bardziej poręczne i nie zaburzą wystroju stołów. Woda natomiast to mast have na każdym przyjęciu. Jeśli będzie podawana w karafkach, będzie wyglądała zdecydowanie lepiej niż ta butelkowana. Jeżeli para młoda życzy sobie wodę w butelkach, wówczas rekomendowana jest ta w opakowaniach szklanych. 

Przeczytaj także: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/ile-napojow-na-wesele-i-poprawiny/

ZAiKS na weselu

Planowanie wesela wymaga kompleksowego podejścia do zadania. Omówiliśmy już kwestie napojów, a także tego, jaką rolę pełni starosta na weselu. Pora przejść do muzyki. Wiele par zapomina o tym, że istnieje coś takiego jak ZAiKS. To Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Konieczna jest zapłata na rzecz tego związku. Odtwarzanie i wykonywanie piosenek wiąże się z koniecznością uiszczania opłaty. Jeżeli na weselu korzysta się z muzyki zwolnionej z opłat, wówczas ten problem nie jest na twojej głowie. Za zaiks powinni płacić państwo młodzi. Warto jednak ustalić wcześniej tę kwestię z didżejem bądź zespołem, który wykonuje muzykę. 

Warto pamiętać o tym, aby uiścić opłatę. Sala weselna, restauracja czy inny obiekt, który organizuje przyjęcia bezpośrednio czerpie korzyści majątkowe z muzyki. Można porozmawiać z danym obiektem, czy posiadają oni umowę ZAiKS-em. Odtwarzanie lub wykonywanie muzyki objętej prawem autorskim wymaga opłaty. W każdym przypadku, gdy odbywa się impreza masowa, na której puszczana jest muzyka, może pojawić się kontrola, nieuiszczenie opłaty będzie wiązało się z karą.

Warto także przeczytać: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/zaiks-na-wesele/

Plan wesela pomaga uniknąć stresu. W harmonogramie możesz zawrzeć wszelkie punkty, które pomogą ci dopiąć przyjęcie na ostatni guzik. Możesz także poprosić o to, aby starosta na weselu dbał o prawidłowy przebieg imprezy i pilnował stworzonego harmonogramu.  

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany 

Post a Comment