Obrączki ślubne, historia i ciekawostki

Dodane przez administrator
3
sierpień

Obrączki ślubne dla nas są symbolem małżeństwa, które nosimy na serdecznym palcu prawej ręki. Dla wielu kobiet jest to wymarzona sygnatura, której pragną już od dziecka. Obrączka to także symbol rozpoznawczy dla par, które są w związku małżeńskim. Skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączek? Jak wyglądały one wcześniej? Na jakich palcach były noszone?

Najstarsze znane nam obrączki, wykonanie jeszcze z żelaza znaleziono w Egipcie- już wtedy wierzono, że kształt kołowy pierścionka jest znakiem nieśmiertelnej miłości. Obrączki ze złota jako pierwsi wprowadzili Żydzi, około 1000 lat p.n.e. w czasach króla Salomona.

Dawniej tradycją było, że obrączkę ślubną nosiła tylko kobieta. Podczas ceremonii mężczyzna nakładał swojej wybrance obrączkę na palec, sam zaś zostawał bez żadnego znaku nowo powstałego związku małżeńskiego, ten zwyczaj zmienił się dopiero kilkadziesiąt lat temu. Gdy wybuchała wojna a mężczyzna musiał opuścić swoją kobietę aby walczyć za jedyną słuszną sprawę i rozstanie na lata a być może i na zawsze było nieuniknione- obrączkę należącą do kobiety łamano na pół. Było to sentymentalne ale miało również względy praktyczne. W czasach gdy nie było zdjęć, które pomogłyby zapamiętać ukochaną a wojny ciągnęły się latami, mężczyzna wracając z długiej wyprawy mógł rozpoznać swoją ukochaną właśnie po dwóch pasujących do siebie częściach obrączki. W przypadkach obrączek z cenniejszych kruszców była to także pewnego rodzaju lokata kapitału.




W dzisiejszych czasach obrączkę ślubną nosimy na serdecznym palcu, prawej ręki. Jednak nie zawsze tak był, zwyczaj ten zmieniał się kilkukrotnie na przestrzeni czasu. Na początku obrączkę nosiła kobieta na prawej ręce, później zmieniono na lewą. Wierzono, że palec serdeczny lewej ręki łączy się bezpośrednio z żyłami serca, więc miłość małżonków pozostanie wieczna i pełna.

Ciekawostki:

W Polsce przyjęło się, że noszenie obrączki na palcu serdecznym lewej ręki zwiastuje rychłe owdowienie.

Jeżeli podczas ślubowania upadnie obrączka, nikt z pary młodej nie powinien jej podnosić. Uważa się, że najlepiej żeby zrobił to ksiądz, ministrant lub świadek.

Według tradycji, zakupem obrączki nie musi wcale zajmować się mężczyzna, robi to ten partner, który zobowiązuje się utrzymywać rodzinę. Zazwyczaj jednak jest to mężczyzna.

Obrączki noszą również zakonnice- jako znak przynależności do Boga i ślubowanie Mu wierności.

 

Post a Comment