Jakie nazwisko przyjąć po ślubie? Wiele osób nie zadaje sobie tego pytania, a gdy trzeba już podjąć decyzję zaczyna się dyskusja. Pani Młoda chciałaby zostać przy swoim, ale Pan Młody, nalega aby przejąć jego bo tak trzeba. Ale jaka jest prawda? czy jest to obowiązek? przymus?
W przypadku Pani Młodej może wybrać jeden z poniższych wariantów:
– Przyjąć nazwisko męża – stanowi to symbol powstania nowej jednostki społecznej jaka jest rodzina, oraz ukazuje fakt iż to Mąż jest głową rodziny (tak mówią, zasada przekazywana z wnuka, prawnuka, ale nie obowiązek)
– Przyjąć nazwisko dwuczłonowe – w dzisiejszym świecie staje się to coraz bardziej popularne, kobiety pozostawiają swoje nazwisko przez nazwiskiem męża, co daje im poczucie pewnej niezależności. Nie wszyscy mężczyźni godzą się na takie rozwiązanie. Nie jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy oba nazwiska są długie, ale jest to dozwolone.
– Pozostać przy swoim nazwisku – takie rozwiązanie jest często spotykane w przypadku kobiet, które przed zawarciem związku małżeńskiego prowadziły działalność gospodarczą i tu zmiana nazwiska wiązała by się z spora ilością formalności lub w przypadku gdy są osobami publicznymi.
Lecz pamiętajmy nie jest to obowiązek tylko wolny wybór Żony
W przypadku męża ma on do wyboru:
– Pozostać przy swoim nazwisku – naturalna kolej rzeczy
– Przyjąć nazwisko żony – w praktyce rozwiązanie to jest bardzo rzadko spotykane. Zdarza się głównie wtedy gdy Mąż ma mniej przyjemnie nazwisko, trochę śmieszne, może nawet obraźliwe, ale w dzisiejszych czasach jeszcze rzadko spotykane.
Najczęściej to zona przejmuje nazwisko męża, ale głównie dlatego, że jest to stary obyczaj, i po prostu tak zostało to przyjęte w współczesnych czasach. Musimy pamiętać, i to podkreślamy, iż nie jest to obowiązkiem.
Po ustaleniu jakie nazwiska przyjmą współmałżonkowie po ślubie i jakie będzie nosić ich potomstwo należy przekazać tą informację w urzędzie stanu cywilnego. Na tej podstawie zostanie wydane małżonkom odpowiednie oświadczenie. W przypadku ślubu konkordatowego należy się udać z tym dokumentem do kancelarii parafialnej. W przypadku ślubu cywilnego dokument tej pozostaje w USC.
Od kiedy można się posługiwać nowym nazwiskiem?
W ciągu 2 tygodni od daty zawarcia związku małżeńskiego Urząd Stanu Cywilnego jest zobowiązany sporządzić Akt Zawarcia Związku Małżeńskiego. W przypadku ślubu konkordatowego okres ten może się wydłużyć dodatkowo o 5 dni, które ma kancelaria parafialna na przesłanie wszystkich dokumentów związanych z zawarciem ślubu do USC.
Po uzyskaniu od USC Aktu Zawarcia Małżeństwa czeka młodych jeszcze:
– zmiana dowodu osobistego – najważniejszy dokument,
– wymiana prawa jazdy,
– wymiana paszportu,
– wymiana dowodu rejestracyjnego pojazdu.