Nauki przedmałżeńskie – praktyczne informacje o naukach przed ślubem

Dodane przez administrator
10
styczeń

Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, to jedna z niezbędnych formalności ślubnych, które musimy załatwić, jeśli zdecydujemy się na ślub kościelny lub konkordatowy. O naukach przedmałżeńskich krążą legendy i wiele opowieści. Nie wszystkie są pozytywne. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Czy na dźwięk słów: „nauki przedmałżeńskie” lub „kurs przedmałżeński” rzeczywiście powinniśmy reagować nerwowo?
Czym są i jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Wiele przyszłych Par Młodych obawia się, że w trakcie nauk przedmałżeńskich będą im zadawane niedyskretne, osobiste pytania. Tymczasem takie kursy nie mają formy egzaminu, nie ma na nich kartkówek czy odpytywania. Cześć z nich bardziej przypomina wykłady, inne odbywają się na zasadzie grupy dyskusyjnej. Tematy, które poruszycie w trakcie rozmów dotyczą wielu spraw istotnych z punktu widzenia przyszłego małżeństwa. Ich celem jest przygotowanie was do wspólnego życia. W trakcie dyskusji i wykładów na naukach przedmałżeńskich poruszycie kwestie związane między innymi z przeszkodami w zawarciu małżeństwa, omówicie scenariusz liturgii sakramentu małżeństwa, przyczyny rozpadu związków, obowiązki małżonków wobec siebie oraz ich prawa. Kursy przedmałżeńskie to często także spotkania ze specjalistami z zewnątrz: psychologami i mediatorami, którzy przeprowadzą zajęcia z asertywności, sposobów rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, czy psychiki dziecka. Nauki przedmałżeńskie to także czas na refleksję dotycząca waszego związku i przyszłego małżeństwa. Niekiedy wymagane jest także udanie się do poradni małżeńskiej. Tam dowiecie się między innymi o naturalnych i dopuszczalnych przez Kościół metodach zapobiegania ciąży. Po zakończeniu nauk przedmałżeńskich otrzymacie zaświadczenie. Należy je dostarczyć do parafii, w której będziecie brali ślub. Jak długo ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich? Otóż nie ma żadnego terminu ważności. Jeśli z jakiegoś powodu będziecie musieli przełożyć ślub, to dokument będzie uznawany nawet po kilku latach.

Kursy przedmałżeńskie to także szansa dla osób, które nie przystąpiły jeszcze do bierzmowania. W takim wypadku można się zgłosić do księdza lub katechety prowadzącego nauki, z prośbą o przygotowanie do drugiego i niezbędnego do zawarcia ślubu sakramentu.
Kiedy się zapisać i ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Z decyzją o zapisaniu się na nauki przedmałżeńskie nie powinniście zwlekać zbyt długo. Należy wziąć pod uwagę, że nie są one organizowane non stop, a co jakiś czas. W zależności od parafii, co dwa – cztery miesiące. Może się zdarzyć tak, że na zajęciach będzie brakowało wolnych miejsc i na kolejne będziecie musieli czekać kilka miesięcy, a wtedy może być już za późno. Ile trwają nauki przedmałżeńskie? Tu też nie ma żelaznej reguły. Zazwyczaj są to dwa miesiące. Zajęcia odbywają się przeważnie dwa razy w tygodniu i trwają około dwóch godzin. Chociaż jak od każdej reguły, także i od tej istnieją odstępstwa. Bywają nauki przedmałżeńskie trwające miesiąc, a także takie, na które trzeba poświęcić trzy miesiące. Zdarzają się też sytuacje, gdy zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich dostaniecie po kilku spotkaniach. Wszystko zależne jest od księdza czy katechety prowadzącego kurs. Dla osób zapracowanych lub tych, które mieszkają w innym kraju, a ślub chcą wziąć w Polsce i nie mogą tu przyjechać na kilka tygodni, istnieje opcja weekendowych kursów przedmałżeńskich. To zajęcia z dwukrotnymi, ośmiogodzinnymi spotkaniami.
Są też sytuacje, gdy można być zwolnionym z obowiązku odbywania nauk przedmałżeńskich. Z takiej „ulgi” mogą skorzystać nowożeńcy, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczali na zajęcia z religii. Należy jedynie przedstawić proboszczowi parafii, w której będziecie brali ślub, odpowiednie zaświadczenie, najlepiej świadectwo szkolne. Jeśli tylko jedno z was dysponuje takim dowodem, na przykład Panna Młoda, to mimo wszystko obydwoje będziecie musieli odbyć cały kurs nauk przedmałżeńskich.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie i gdzie można się zapisać?

W wielu parafiach nauki przedmałżeńskie są bezpłatne. W innych zapłacić trzeba od 40 do 100 złotych. Połowę drożej, czyli około 200 zł. Mogą kosztować „skrócone” nauki przedmałżeńskie, czyli kursy weekendowe.
Nauki przedmałżeńskie prowadzone są w większości parafii, jednak nie we wszystkich. Zwłaszcza nie w tych, gdzie ślubów jest bardzo mało, na przykład na wsiach czy w niewielkich miejscowościach. Z prośbą o informację dotycząca tego gdzie i kiedy można się zapisać na taki kurs, jeśli wasza parafia go nie organizuje, powinniście się udać do jej proboszcza. Warto też zapytać znajomych, którzy nauki przedmałżeńskie mają już za sobą, gdzie ich zdaniem najlepiej i najciekawiej takie zajęcia były prowadzone.

Nawet, jeśli kurs jest organizowany w parafii, w której odbędzie się wasza ceremonia, nie ma obowiązku, aby właśnie tam podchodzić do nauk przedmałżeńskich. Możecie z nich skorzystać nawet w innej miejscowości.

Post a Comment