Jak wygląda ceremonia ślubna krok po kroku?

Dodane przez administrator
6
styczeń

Nie ma chyba wśród nas osoby, która nigdy nie widziała żadnego ślubu – czy to na żywo, czy chociaż w telewizji. Jeśli nawet oglądaliśmy ceremonie setki razy w dniu własnego ślubu wszystko zaczyna nam się mieszać i zapominamy jaka jest kolejność wydarzeń. Z pomocą niech przyjdzie zatem ten artykuł – zawiera on opis jak krok po kroku przebiega ceremonia ślubna.

1
Przed rozpoczęciem zaślubin Para Młoda udaje się zwykle do zakrystii. Tam omawiają dokładnie wszystko raz jeszcze z księdzem aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Również tam następuje złożenie podpisów w Księdze Małżeństw.
2
Następnie ma miejsce wejście do Kościoła. Oczywiście każda para młoda stara się, aby było ono jak najbardziej uroczyste. Nie ma jednak określonego schematu jak powinno wyglądać, dlatego Młodzi decydują się na:- Poprowadzenie Panny Młodej do Ołtarza, przy którym czeka już Pan Młody, przez jej ojca. Pan Młody całuje Pannę Młodą w dłoń a uściskiem dłoni kwituje „oddanie” przez ojca swojej córki.
– Para Młoda wchodzi do Kościoła razem, kiedy wszyscy goście są już zebrani i mogą spokojnie ich podziwiać.
– Para Młoda przed Kościołem wita się z Księdzem i wstępuje do Świątyni tuż za nim i za ministrantami.
– Świadkowie idą albo za Parą Młodą albo czekają już przed ołtarzem i zajmują miejsce tuż za nimi.Jeśli wejście do Kościoła odbyło się bez udziału Księdza – po dojściu do ołtarza następuje symboliczne przywitanie Młodych.3
Rozpoczęcie ceremonii sygnalizują dzwony bądź pieśń. Ceremonia nie różni się znacznie od zwykłej mszy, jest ona jednak oczywiście dużo bardziej uroczysta.
Następuje czas na Liturgię Słowa. Warto zaznaczyć, że Para Młoda może przeważnie wybrać fragmenty czytań, które mają się pojawić na ceremonii ich zaślubin. Często czytane są one przez rodzinę i najbliższych.
4
Liturgia Sakramentu – to najważniejszy punkt ceremonii, czyli udzielenie Sakramentu Małżeństwa Młodej Parze. Po zakończonej Homilii Młoda Para podchodzi do ołtarza i odpowiada na pytania zadawane przez kapłana.Są to:
– Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
– Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i zlej doli, aż do końca życia?
– Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?Na pytania oczywiście należy zgodnie odpowiedzieć : „Chcemy”.
5
Następnie wszyscy zgromadzeni śpiewają Hymn do Ducha Świętego. Zawiera się w nim prośba o błogosławieństwo dla Młodej Pary. Tuż po zakończeniu nadchodzi jeden z bardziej stresujących momentów a zarazem ten na który wszyscy tak czekają:Państwo Młodzi podają sobie ręce a kapłan przewiązuje je stułą.
Następnie nakładane są obrączki, które oczywiście uroczyście trzeba wręczyć i przyjąć. Czasem Młodzi przed nałożeniem obrączki całują ją.
6
W tym momencie odbywa się Modlitwa Powszechna w której modlimy się m.in. za Młodą Parę oraz ich rodziny, przyjaciół i bliskich. Po tym nadchodzi Liturgia Eucharystyczna. Parze Młodej jako pierwszej udziela się Eucharystii. W tej części oczywiście klęczymy.
7
Msza Zaślubin kończy się uroczystym błogosławieństwem dla Młodej Pary i zgromadzonych. Przy dźwiękach marszu weselnego Para Młoda wychodzi z Kościoła.

Post a Comment