Jak wybrać salę weselną?

Dodane przez administrator
15
lipiec

Ślub to nie tylko ceremonia – to również jego uczczenie hucznym weselem! Wybranie jednak sali weselnej, która spełni oczekiwania małżonków i gości może być problematyczne. Czym się więc kierować, wybierając salę weselną?

Sala weselna musi być komfortowa dla każdego – również dla Pary Młodej. Decyzja co do jej wyboru powinna więc należeć do głównych organizatorów. Bezmyślny wybór może się wiązać z brakiem miejsca dla wszystkich gości, kiepskiej lokalizacji lub źle dobranego menu. Dlatego należy dokładnie ten temat przemyśleć, wspólnie.

Liczba gości

Zawsze należy wybierać salę weselną w oparciu o liczbę gości. Pozwala to na zawężenie poszukiwań – szczególnie w sytuacji, kiedy będzie ich naprawdę dużo, na przykład ponad 100. Tak obszernych sal jest zdecydowanie mniej w Polsce, więc trzeba się przygotować na długie oczekiwanie na rezerwację – nawet kilkuletnie.

Sala dla mniejszej ilości gości jest dużo więcej. Niekoniecznie musi to być restauracja czy lokal, ale na przykład dom weselny, w którym można zorganizować wesele zarówno dla 50, jak i 80, czy nawet 100 osób. Jest to najbardziej optymalna opcja, którą warto przemyśleć.

Średnio na wesele przychodzi 80% gości, a pozostałe 20% często informuje o nieprzybyciu nawet 2 dni przed ślubem. Z tego też powodu nie warto podawać właścicielowi sali zawyżonej liczby, tylko trzymać się tego 80%. Jeśli jednak to 20% zdecyduje się pojawić, można na spokojnie podwyższyć liczbę gości nawet tydzień przed ślubem – uniknie się wtedy dodatkowej zapłaty za kogoś, kogo nie będzie.

Pamiętaj również o wynajęciu odpowiedniej wielkości busa. Bus na wesele oraz kierowca zapewnią gością komfort – w czasie trwania imprezy nie będą się przejmować tym, jak wrócą do swoich domów.

Wielkość sali

Dostosowanie wielkości sali jest bardzo ważne. Nie może być za małe, ponieważ każdy musi się czuć swobodnie i mieć miejsce do tańca, ani też za duże, gdyż wszyscy goście się rozproszą i odizolują od siebie. Para Młoda, chociaż są gwiazdą wieczoru, nie mogą myśleć tylko o sobie i swoich potrzebach – muszą wziąć pod uwagę wiek i preferencje gości. Wszyscy muszą być komfortowi, aby każdy mógł się dobrze bawić!

Lokalizacja

Zazwyczaj do wyboru są sale w centrum miast bądź na jego obrzeżach, a nawet na wsiach. Każda lokalizacja ma w sobie zalety i wady – do centrum jest zwykle blisko, ale często brakuje ogrodu i łatwo można zakłócić ciszę nocą mieszkańców wokół. Obrzeża i wsie z kolei mają większą swobodę ze względu na większy teren z ogrodem. Sale w takich miejscach potrafią być jednak dość daleko, więc transport jest też utrudniony.

Styl wesela

To, w jakim stylu Para Młoda będzie chciała mieć wesele znacznie ułatwia wybór sali. Jeżeli marzy im się nowoczesne wesele mogą pomyśleć o ekskluzywnym hotelu; folklorystyczny wystrój znajdą w karczmach i remizach; zamki, dworki czy pałace mają specyficzną architekturę, więc warto ją sprawdzić zawczasu i rozplanować ewentualne zmiany w organizacji gości i parkietu tanecznego.

Umowa

Dobrze sporządzona umowa jest kluczowa – muszą być w niej zawarte takie elementy jak termin pokrycia kosztów, wysokość zaliczki, liczba kelnerów i wiele innych. Warto też sprawdzić kwalifikacje pracowników sali, jak i upewnić się, czy właściciel lokalu prowadzi legalną działalność.

Co jeszcze?

Podczas wybierania sali weselnej nie można zapomnieć o jakości znajdujących się w niej toalet i kuchni, oświetleniu, akustyce, parking, możliwości noclegu, klimatyzacji, czy dodatkowego miejsca dla obsługi.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Post a Comment