Jak wybrać salę weselną?

Dodane przez administrator
15
lipiec

Ślub to nie tylko ceremonia – to również jego uczczenie hucznym weselem! Wybranie jednak sali weselnej, która spełni oczekiwania małżonków i gości może być problematyczne. Czym się więc kierować, wybierając salę weselną?

Sala weselna musi być komfortowa dla każdego – również dla Pary Młodej. Decyzja co do jej wyboru powinna więc należeć do głównych organizatorów. Bezmyślny wybór może się wiązać z brakiem miejsca dla wszystkich gości, kiepskiej lokalizacji lub źle dobranego menu. Dlatego należy dokładnie ten temat przemyśleć, wspólnie.

Liczba gości

Zawsze należy wybierać salę weselną w oparciu o liczbę gości. Pozwala to na zawężenie poszukiwań – szczególnie w sytuacji, kiedy będzie ich naprawdę dużo, na przykład ponad 100. Tak obszernych sal jest zdecydowanie mniej w Polsce, więc trzeba się przygotować na długie oczekiwanie na rezerwację – nawet kilkuletnie.

Sala dla mniejszej ilości gości jest dużo więcej. Niekoniecznie musi to być restauracja czy lokal, ale na przykład dom weselny, w którym można zorganizować wesele zarówno dla 50, jak i 80, czy nawet 100 osób. Jest to najbardziej optymalna opcja, którą warto przemyśleć.

Średnio na wesele przychodzi 80% gości, a pozostałe 20% często informuje o nieprzybyciu nawet 2 dni przed ślubem. Z tego też powodu nie warto podawać właścicielowi sali zawyżonej liczby, tylko trzymać się tego 80%. Jeśli jednak to 20% zdecyduje się pojawić, można na spokojnie podwyższyć liczbę gości nawet tydzień przed ślubem – uniknie się wtedy dodatkowej zapłaty za kogoś, kogo nie będzie.

Wielkość sali

Dostosowanie wielkości sali jest bardzo ważne. Nie może być za małe, ponieważ każdy musi się czuć swobodnie i mieć miejsce do tańca, ani też za duże, gdyż wszyscy goście się rozproszą i odizolują od siebie. Para Młoda, chociaż są gwiazdą wieczoru, nie mogą myśleć tylko o sobie i swoich potrzebach – muszą wziąć pod uwagę wiek i preferencje gości. Wszyscy muszą być komfortowi, aby każdy mógł się dobrze bawić!

Lokalizacja

Zazwyczaj do wyboru są sale w centrum miast bądź na jego obrzeżach, a nawet na wsiach. Każda lokalizacja ma w sobie zalety i wady – do centrum jest zwykle blisko, ale często brakuje ogrodu i łatwo można zakłócić ciszę nocą mieszkańców wokół. Obrzeża i wsie z kolei mają większą swobodę ze względu na większy teren z ogrodem. Sale w takich miejscach potrafią być jednak dość daleko, więc transport jest też utrudniony.

Styl wesela

To, w jakim stylu Para Młoda będzie chciała mieć wesele znacznie ułatwia wybór sali. Jeżeli marzy im się nowoczesne wesele mogą pomyśleć o ekskluzywnym hotelu; folklorystyczny wystrój znajdą w karczmach i remizach; zamki, dworki czy pałace mają specyficzną architekturę, więc warto ją sprawdzić zawczasu i rozplanować ewentualne zmiany w organizacji gości i parkietu tanecznego.

Umowa

Dobrze sporządzona umowa jest kluczowa – muszą być w niej zawarte takie elementy jak termin pokrycia kosztów, wysokość zaliczki, liczba kelnerów i wiele innych. Warto też sprawdzić kwalifikacje pracowników sali, jak i upewnić się, czy właściciel lokalu prowadzi legalną działalność.

Co jeszcze?

Podczas wybierania sali weselnej nie można zapomnieć o jakości znajdujących się w niej toalet i kuchni, oświetleniu, akustyce, parking, możliwości noclegu, klimatyzacji, czy dodatkowego miejsca dla obsługi.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Udostępnij

Zostaw komentarz

Lub