Jak wybrać idealną suknię ślubną

Dodane przez administrator
6
styczeń

Wiele przyszłych Panien Młodych rozpoczyna poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej zaraz po zaręczynach. Zanim jednak udasz się na zakupy, podejmij wraz z narzeczonym kilka ważnych decyzji! Ustalcie wspólnie, jaki charakter będą miały Wasz ślub i wesele, kiedy i gdzie się odbędą oraz jakim budżetem dysponujecie.

Po podjęciu tych kluczowych decyzji rozpocznij poszukiwania idealnej sukni ślubnej. Koniecznie weź pod uwagę fakt, że realizacja zamówienia specjalnej sukni trwa kilka miesięcy – nawet rok, jeżeli zamówienie składa się u projektanta. Jeśli Twoja suknia będzie szyta na miarę, będziesz musiała poświęcić swojemu projektantowi lub krawcowej wiele czasu, a przymiarki będą stałym elementem Twojego ślubnego harmonogramu.

 

Na co powinnaś zwrócić uwagę kupując suknię ślubną?




Krój dopasowany do Twojej figury

Wybór idealnej sukni ślubnej wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale również dobrej znajomości własnej sylwetki. Zanim wyruszysz na zakupy, zastanów się, z którego elementu Twojej figury jesteś najbardziej dumna i pragniesz go wyeksponować. Może to być szczupła talia, zgrabne nogi, piękny biust. Czy jesteś wysoka, czy niska? Jaka jest proporcja pomiędzy długością Twoich nóg a tułowia? Czy masz długą szyję i czy w dniu ślubu będziesz miała upięte włosy? Zastanów się również nad tym, które elementy Twojej figury chciałabyś zatuszować, jest to możliwe dzięki odpowiedniemu krojowi sukni. Dla ułatwienia poniżej prezentujemy najmodniejsze fasony sukien ślubnych i typy sylwetek, do których pasują.

 

Fasony sukien ślubnych:

Modelklasyczny

Model klasyczny – to suknia z idealnie dopasowaną górą i szerokim dołem opartym na wielowarstwowej halce. Może składać się z dwóch części – gorsetu i spódnicy lub być jednoczęściowa, z wszytym gorsetem. Ten model sukni ślubnej polecany jest wysokim Pannom Młodym o wyraźnie zarysowanej talii.

empire

Suknia w stylu empire – to model ze stanem odcinanym pod biustem i luźno puszczonym dołem. Suknia może mieć delikatne rękawki lub ramiączka. Linia odcięcia pod biustem jest najczęściej podkreślona strojnym pasem lub ozdobną pasmanterią. Ten fason wydłuża optycznie sylwetkę, dlatego suknia prezentuje się dobrze na niskich Pannach Młodych oraz wyższych, bez wyraźnie zarysowanej talii.

Princess

Suknia typu Princess – to suknia dopasowana w biuście i talii, od bioder rozszerza się ku dołowi. Posiada tak zwane cięcia francuskie, które wydłużają optycznie sylwetkę i wyszczuplają talię. Fason odpowiedni dla każdego typu figury. Zgrabnie tuszuje brak talii oraz nadmierne kilogramy.

syrena

Suknia typu syrenyto bardzo kobieca suknia podkreślająca biodra, rozszerzana od połowy ud lub kolan. Ten fason jest odpowiedni dla szczupłych Panien Młodych o wyraźnie zaznaczonej talii i kształtnych biodrach.

aaa

Model w kształcie litery „A” – to klasyczna suknia, dopasowana w biuście, rozszerzająca się od biustu ku dołowi, bez zarysowanej talii. Ten model zalecany jest wysokim Pannom Młodym, zarówno tym szczupłym jak i pulchniejszym, a także niższym, ale koniecznie filigranowym.

 

Typy sylwetek:

Gruszka

Ten typ sylwetki charakteryzuje się wąskimi ramionami, małym biustem, wcięciem w talii oraz okrągłymi biodrami i udami. Jeśli jesteś gruszką, najlepiej będziesz wyglądać w dwuczęściowej sukni, która wysmukli Twoją sylwetkę. Najbardziej pożądanym fasonem sukni dla Pań o sylwetce gruszki jest gładka spódnica na dużym kole, zachowująca kształt litery A, bez jakichkolwiek falban i drapowań. Z kolei górna część kreacji to fantazyjnie zdobiony gorset, którego podstawowym zadaniem jest podkreślenie szczupłej talii, dzięki czemu wąskie ramiona wydadzą się okazalsze.

 

Jabłko

Ten typ sylwetki charakteryzuje się rozbudowaną linią ramion, dużym biustem, brakiem wcięcia w talii, obfitymi biodrami oraz zgrabnymi nogami. Przy tego typu budowie ciała najlepiej unikać marszczeń, falbanek, drapowań i wzorzystych aplikacji, które poszerzają figurę. Wskazane natomiast są proste fasony sukien o pionowych cięciach, z miękkich i luźnych materiałów, jak suknie w stylu empire. Kreację ślubną można urozmaicić narzutką lub płaszczykiem, które optycznie wysmuklą sylwetkę.

 

Odwrócony trójkąt

Ten typ sylwetki charakteryzuje się rozbudowaną linią ramion, dużym biustem oraz wąską talią i biodrami. Przy tego typu budowie ciała najlepszym rozwiązaniem jest wybór dwuczęściowej sukni, z rozbudowanym dołem i stonowaną górną częścią. Góra powinna być dopasowana, bez jakichkolwiek marszczeń w okolicy ramion, bufek, czy poduszek krawieckich, z kolei spódnica może być błyszcząca, wzorzysta, z licznymi drapowaniami i marszczeniami – wielkość dołu spowoduje optyczne pomniejszenie ramion.

 

Klepsydra

Ten typ sylwetki charakteryzuje się dużym biustem, wcięciem w talii oraz okrągłymi biodrami. Pannie Młodej o kształcie klepsydry poleca się suknię typu syreny, która najlepiej podkreśli jej figurę. Nie zaleca się natomiast sukien z nadmiernie zdobionym gorsetem, który może poszerzyć ramiona oraz modeli w stylu empire, które nie podkreślają kobiecych kształtów.

 

Chłopięca

Ten typ sylwetki charakteryzuje się małym biustem, prostą talią i wąską linią bioder. Panny Młode o sylwetce chłopięcej będą dobrze wyglądały w sukni z miękkiej i lejącej tkaniny. Zaleca się suknie odcinane pod biustem z rozkloszowanym dołem, który doda sylwetce optycznie kilka centymetrów w biodrach. Na wysokości biustu powinny pojawić się bogate marszczenia i dekoracje, które optycznie powiększą biust.

 

Filigranowa

Ten typ sylwetki charakteryzuje się niskim wzrostem, drobną budową ciała i małym biustem. Pannie Młodej o sylwetce filigranowej zaleca się suknie w kształcie litery A, empire lub mini. Powinna ona pamiętać, by nie przesadzić z bogatymi zdobieniami i drapowaniami, które mogą przytłoczyć jej urodę.

 

Odpowiedni kolor

Chociaż biały, wraz z mnóstwem odcieni i pastelowych tonów, to wciąż konwencjonalny wybór dla ślubnych sukni, coraz więcej Panien Młodych decyduje się na kolor, czy to jako akcent, na przykład dużą kokardę, szarfę lub kwiat przy sukni, czy też tkaninę, na przykład w głębokiej barwie szampana. Możliwości są obecnie nieograniczone, a wybór koloru sukni ślubnej powinien być podyktowany przede wszystkim tym, jak wyglądasz i czujesz się w danym kolorze.

 

Odpowiednia tkanina

Przy wyborze tkaniny weź pod uwagę przede wszystkim porę roku, na jaką zaplanowaliście Wasz wielki dzień oraz styl ślubu. Zasadą jest, że im bardziej formalny styl ślubu, tym bardziej wykwintna tkanina sukni ślubnej. Na śluby wiosenne najczęściej wybierane są suknie z koronki i tafty; letnie – organdyny, markizety, piki, bawełny i lnu; jesienne i zimowe – satyny, brokatu, tafty, aksamitu, mory, krepy oraz peau de soie.

Pomyśl nie tylko o wyglądzie, ale również o swojej wygodzie. Koronka jest piękna, ale jeśli dotyka nagiej skóry, może ją drażnić, a bogato zdobiona, wielowarstwowa suknia balowa może okazać się za ciężkie po kilku godzinach stania i tańczenia.

 

Charakter ślubu i wesela

Twój wybór sukni ślubnej powinien być również podyktowany formalnym charakterem ślubu. Suknie długości do ziemi nosi się zwykle na ślubach formalnych i pół formalnych. Długa, letnia, bawełniana lub pikowana suknia będzie odpowiednia na ślub w ogrodzie lub na plaży, z kolei ślub na zamku aż prosi się o suknię balową typu Princess.

 

Pamiętaj, że idealna suknia ślubna powinna podkreślać Twoją urodę i charakter, a także pasować do charakteru przyjęcia, miejsca w którym się ono odbędzie i pory roku.

 

Zobacz też sukienki na wesele dla 60 latki

Post a Comment