Każda Pani Młoda w dniu swojego ślubu chciałaby wyglądać pięknie. Podniosłość chwili, pełno emocji, miłość to wszystko nasyca atmosferę. Lecz w tym wszystkim nie możemy zapomnieć o dobrze dobranej sukni ślubnej, odpowiednich butach i pięknej wiązance abyśmy wyglądali jeszcze piękniej, a najważniejsze to wygodnie i komfortowo. Jak sobie poradzić?
Przedstawiamy kilka podpowiedzi.
Jak samej dobrać suknię, buty i wiązankę ?
Właściwy dobór sukni ślubnej dyktują trzy rzeczy na które musimy zwrócić uwagę:
– fason sukni
– krój spódnicy
– dodatki (welon, ramiączka itp.)
Musimy zadać sobie pytanie co do całości. Jeśli chodzi o fason: czy suknia ma być jednoczęściowa czy dwuczęściowa, czy krój spódnicy ma być w kształcie litery A, prosty, szeroki czy wąski oraz czy góra ma być na ramiączkach, bez ramiączek, z opadającymi ramiączkami czy cała zabudowana tiulem lub koronką.
Moda ślubna wyróżnia sześć podstawowych typów sukni ślubnych. Przed ich zakupem przyszłe panny młode powinny stanąć przed lustrem i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: „Jaki typ sukni ślubnej najlepiej odda zalety mojej figury i równocześnie zamaskuje jej wady?”
1. Typ klasyczny – to spódnica + gorset. Idealny dla kobiet wysokich i o średnim wzroście z wyraźnym wcięciem w talii i płaskim brzuchem.
2. Typ Księżniczka – to mocno rozkloszowana suknia, często z kilkoma warstwami tiulu, nierzadko z trenem. Model idealny dla kobiet szczupłych i wysokich.
3. Typ Empire – jest to suknia odcinana pod biustem, szyta z lejących materiałów, często z długimi, rozszerzanymi rękawami. Model świetny dla kobiet w ciąży oraz z lekką nadwagą – typ figury: gruszka. Idealny dla kobiet o niskim wzroście, optycznie wydłuża sylwetkę.
4. Typ w kształcie litery A – suknię charakteryzują mocne zaszewki boczne, które dopasowane są w biuście, bez jednoczesnego podkreślenia talii. Suknia rozchodzi się symetrycznie ku dołowi. Idealny krój dla kobiet o niskim wzroście i krępej budowie ciała, np. typ figury: jabłko.
5. Typ Syrena – ten model sukni ślubnej przeznaczony jest dla pań o idealnej sylwetce klepsydry. Suknia jest mocno dopasowana w biuście i talii aż do kolan, od kolan rozszerza się, często z długim trenem z tyłu.
6. Typ prosty – to suknia swobodnie opływająca sylwetkę, szyta z delikatnych, opływowych materiałów. Krój uniwersalny, który może pasować każdej kobiecie.
A dodatki w rękę ?
Wiązanka ślubna jest częścią stylizacji panny młodej, bardzo ważnym elementem jej stroju. Aktualnie mamy dostęp do kwiatów bez względu na porę roku. Modnym jest ozdabianie wiązanek ślubnych różnego rodzaju gałązkami, liśćmi drzew, czy też innymi ozdobami takimi jak słodycze, wstążki. Obecnie na ślubach zamiast tradycyjnego bukietu można zobaczyć prawdziwe dzieła sztuki florystycznej: kaskady, kule czy wachlarze z kwiatów. Wiele w tym temacie się zmienia, lecz sam fakt wiązanki ślubnej pozostaje bez zmian, mimo iż kiedyś były to np. wiązana ziół świadcząca o dobrobycie i zapewniająca dobre plony dla Państwa Młodych.
Ważnym elementem jest to, aby dobrać bukiet do sukni ślubnej, elementy kolorystyczne, jak i aby bukiet był ciemniejszy niż kolor sukni. Jeśli w sukni pojawiają się kolorowe elementy, warto także je zastosować w wiązance.
Kolor wiązanki dobiera się również do włosów pani młodej. Do blondynek o jasnej cerze pasują kwiaty w kolorach pastelowych z ciemniejszym akcentem np. frezje. Dla brunetek o ciemnej karnacji idealne będą wyraziste kolory kwiatów np. ciemnoczerwone róże. Dla rudowłosych polecane są bukiety w ciepłych kolorach: żółtym, złotym, jasnoczerwonym.
Jakie buty?
Buty ślubne panny młode zazwyczaj kupują na samym końcu. Jednak to zakup od którego przyszła panna młoda powinna zacząć. W butach ślubnych bowiem powinna być mierzona suknia (lub przynajmniej w butach o zamierzonej długości obcasa). Dlaczego? Ponieważ długość sukni ślubnej dopasowujemy do długości obcasów butów ślubnych. Istnieje zasada, że suknia ślubna (jeśli zdecydujemy się na długą spódnicę) powinna sięgać do samej ziemi, lub unosić się nad nią 2 cm, tak by były widocznie jedynie czubki butów.
A co z ich kolorem? Według ostatniej mody, buty ślubne już chyba nigdy nie będą białe. Coraz częściej widzimy czerwone buty lub błękitne. Często buty są jednak dobierane do elementów sukni. Na przykład niebieskie buty i pas, czerwone buty i czerwony krawat Pana młodego. Uważajmy jednak na czarne buty, czy też bardzo ciemne, tak dla zasady. Chyba że mamy naprawdę wystrzałowy pomysł na nie.
Jeśli panny młode zdecydowały się odsłonić nogi, wybierając buty na ślub powinny pomyśleć o dobraniu ich do kształtu swoich nóg. Nie założymy butów pełnych w paski i w wiązania gdy mamy trochę obfitsze stopy i nogi.
Panie o masywnych łydkach powinny wybierać buty:
na wysokim obcasie, jednak unikać bardzo cienkich szpilek z czubkiem, lekko zaokrąglonych (nigdy w szpic). bez pasków wokół kostki, to tylko podkreśli spore łydki.
Panie bez widocznego wcięcia w okolicy kostek powinny wybierać buty:
z szerokim paskiem wokół kostek, jednak zwracając uwagę na to by pasek był zdobiony, odwróci on uwagę od niedoskonałości a odpowiednio dobrany może wymodelować to czego nam brakuje.
Dla kobiet, które uważają, że ich nogi są zbyt obfite polecamy:
głęboko wycięte klasyczne pantofelki, na półsłupku bądź delikatnej koturnie zwężanej ku dołowi zdecydowanie odradzamy wszelkie paski wokół kostek oraz cienkie szpilki.
Jak wiemy za modą nie da się nadążyć, z roku na rok się zmienia, a Panna Młoda robi wszystko aby w tym wielkim dniu wyglądać cudownie. I bardzo dobrze bo tak ma być, grunt aby robić to z głową i smakiem 🙂
Zobacz też mybaze.com/pl/inspiracje-sukienki-na-wesele-dla-60-latki