Ile kosztuje ślub

Dodane przez administrator
5
styczeń

Na forach internetowych krążą legendy o wygórowanych opłatach ślubnych pobieranych przez kościół. Nie zawsze są prawdziwe, jednak faktem jest, że ślub kościelny wiąże się z pewnymi kosztami. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Prawo kanoniczne zezwala księdzu na pobieranie opłat od chrztów, ślubów i pogrzebów. Ich wysokość nie jest określona, jak na przykład w urzędach. Ile zapłacimy w zasadzie zależy od naszej hojności. Często spotyka się sytuację, gdy księża parom żyjącym bez ślubu proponują sakrament nawet za darmo. W praktyce jednak wszystko zależy od księdza i zwyczajów panujących w danej parafii.

Księży często irytuje sytuacja gdy w odpowiedzi na „co łaska” za ślub otrzymują kilkadziesiąt zł. Jedną z przyczyn dla której nie mogą liczyć na zbytnią hojność jest fakt, że zarobki kleru są powszechnie postrzegane jako zbyt wysokie. Dlatego coraz częściej odchodzi się od dobrowolnej ofiary i na nowożeńców czeka konkretny cennik. Wygląda zazwyczaj następująco: 300-600 zł koszty kancelaryjne, 100-200 zł oprawa muzyczna (organista), 50 – 100 zł dekoracja kościoła. Całość zamknie się więc sumą ok. 400-1000 zł. Decydując się na własną oprawę muzyczną raczej nie zaoszczędzimy – organiście zwyczajowo należy się w tej sytuacji rekompensata.
Wydatki związane z kościołem wzrastają gdy jedno z narzeczonych nie należy do parafii, w której będzie udzielany ślub. Konieczne jest wtedy wygłoszenie zapowiedzi w parafii macierzystej. Ofiara na ten cel wynosi zazwyczaj 50-100 zł. Osobną historię stanowi tzw. półślubek, którego dodatkowo żądają w tej sytuacji niektórzy księża. Jest to co najmniej dziwne – wybór należy do narzeczonych i proboszczowi za to, że ślub nie odbędzie się w jego parafii nic się nie należy. W gorszej sytuacji staje para chcąca zawrzeć ślub w obcej parafii (do której nie należy narzeczona ani narzeczony). Muszą wtedy postarać się w macierzystym kościele o wystawienie licencji – jej koszt to ok. 150 zł.

Niestety, to jeszcze nie koniec opłat kościelnych. Niezbędne mogą okazać się zaświadczenia z chrztu i bierzmowania – koszt ich wystawienia to zazwyczaj 10-20 zł. Możemy również zażyczyć sobie, aby podczas ślubnej mszy nie była zbierana ofiara na tacę – uszczupli to naszą kieszeń średnio o 100zł

Zsumowane wszystkich wydatków związanych z kościołem może zatem przekroczyć nawet 1000 zł. Dla pocieszenia warto zaznaczyć, że ślub kościelny bierzemy tylko raz w życiu.

Post a Comment