Fotograf czy kamerzysta?

Dodane przez administrator
19
styczeń

Fotograf czy kamerzysta? a może komplet? jak wybrać? kogo wybrać? wiele narzeczonych zastanawia się nad wyborem iż jest to logiczne, przy aktualnych cenach organizacji ślubu i wesela, a koszta trzeba minimalizować.
Lecz czy to dobra droga? jak wybrać i kogo? Postaramy się trochę pomóc w wyborze.

Kierując się założeniem, że sukienka i tort są na jedną noc, a wideo i zdjęcia z uwiecznionymi, prawdziwymi emocjami zostają na całe życie.
Od razu zaznaczamy i pamiętajcie, powtarzajcie to jak mantrę! Ślub i wesele to najpiękniejszy dzień waszego życia, jedyny i niepowtarzalny.
Wybierając fotografa musimy być świadomi, że jedyne co otrzymamy to tylko zdjęcia w skali około 1 000 sztuk, wydrukujemy, wstawimy w ramki, obejrzymy na płycie. Fakt super zdjęcia przekażą emocje towarzyszące danego dnia. Album przejrzymy kilka razy, za rok, może dwa nadal będziemy oglądać i podziwiać.
Natomiast kamerzysta nagra kilkugodzinny film który oglądniemy kilka razy, po latach możliwe że ponownie. Czy potrzebny kamerzysta? a fotograf?

Wyobraźmy sobie taką sytuację, młodzi nie mają czasu aby skupić się na tym co dzieje się na sali, na zewnątrz, czy za stołami. Jesteśmy wśród gości, a na sali co się dzieje? ciocia co robi? i właśnie tutaj wykazuje się film z wesela, po weselu, odpoczywamy i nie pamiętamy co się działo na większości naszego wesela, a oglądając film odświeżymy sobie wiele informacji, wiele ciekawych i śmiesznych scen, których wcześniej nie widzieliśmy a nawet czasami nie zdawaliśmy sobie sprawy że taka sytuacja miała miejsce. I za każdym razem oglądając wesele dostrzegamy coraz więcej nowych wydarzeń, miłych i cudownych.
Bardzo długo można by dyskutować na temat czy warto mieć fotografa i kamerzystę czy też nie, ale z doświadczenia wiemy że mimo wszystko warto mieć kompleksową obsługę, a ceny? nie zawsze ucinając jednego usługodawcę zyskujemy.
Fotograf kosztuje w zależności od miejscowości od 1500 zł do nawet 2500 zł, a kamerzysta drugie tyle, lecz jest wiele firm które proponują cały pakiet w cenie od 1800 zł do 2500 zł. Co za tym idzie? mamy film z wesela i masę zdjęć. A jak wspominamy to jest jedyny niepowtarzalny dzień, którego nie da się powtórzyć.
Szukamy tańszych firm, szukamy oddzielnego fotografa albo kamerzystę, by było taniej ale czy to się tak naprawdę opłaca? Przykładowo (nie ubliżając nikomu i nie negując czyjejś pracy) szukając fotografa w stylu „Zrobię to za darmo”, „Jestem młodym fotografem/kamerzystą”, „Buduję portfolio… cena 200 zł” Ale czy to jest to? wyobrażacie sobie sytuację gdy zakładacie sobie obrączki a fotograf się spóźnił? lub nic mu nie wyszło? tego się nie da powtórzyć, a fotograf powie „przepraszam”? Nie da się powtórzyć takich ujęć to nie plan filmowy z aktorami lecz wasz Wymarzony Ślub, więc czy nie lepiej zdać się na profesjonalistę?
Fotografowanie czy filmowanie w tak trudnych warunkach jak kościół wymaga wiedzy i przede wszystkim praktyki, wybierając podobne usługi możemy się bardzo zawieść.

Jednak zapłaćmy trochę więcej i cieszy się udanym filmem i cudownymi zdjęciami.

Jak wybrać firmę? na co zwracać uwagę?
1. Umów się na obejrzenie całego reportażu u wybranego fotografa/kamerzysty. Bo 10, 20 czy nawet 50 zdjęć wybranych z wielu reportaży na stronie nie świadczy, niestety, o całości. Wiadomo przecież, że nikt nie wrzuci brzydkich zdjęć. Wybierze tylko te, które wyszły najlepiej. Zastanów się teraz, dlaczego u niektórych jest tylko po jednym zdjęciu z konkretnego reportażu, a u drugiego zdjęcia które realnie nie istnieją (dużo obróbki, sztucznych świateł elementów czy dodatków)

2. Podpisz umowę

2.Upewnij się KTO konkretnie będzie na waszym ślubie/przyjęciu wykonywać zdjęcia/film; czy faktycznie będzie to osoba, której praca nam się podoba czy zupełnie przypadkowy, podnajęty człowiek i zażądaj wykonywania dzieła OSOBIŚCIE, przez tą konkretną osobę. Pamiętajmy również o tym, że jeżeli ktoś jest faktycznie dobry, nie będzie u nikogo podwykonawcą, raczej sam będzie pracował na własną markę i zadowolenie klientów.

3.W umowie MUSI być zawarta cena końcowa. Niestety, wiele osób przy płaceniu zostaje, co najmniej, niemile zaskoczonych. Okazuje się, że przy dogadywaniu się, całkowicie przypadkiem, nie zostały wliczone w cenę np odbitki, album bądź dodatkowe zmiany w fotografiach.

4. Pytajmy o wszelkie efekty końcowe, jak będzie wyglądać album, z ilu zdjęć, ile godzin filmy, ile wykonanych zdjęć.

Wiele osób zastanawia się nad stolikiem dla fotografa i kamerzysty, pamiętajmy jednak że fotograf i kamerzysta także są w pracy często dużo wcześniej niż orkiestra. Przykładowo ślub odbywa się o 14 w kościele a ubieranie Pana młodego czy Pani już około 12, a do oczepin daleko 🙂
Pamiętajmy by wliczyć ich w listę gości a najlepiej wcześniej to ustalić.

Oczekiwanie na materiał końcowy.
I tu przeważnie zawsze jest nieporozumienie, musimy to wcześniej ustalić z firmą ile im zajmie czas do wręczenia gotowego materiału.
Z tym bywa różnie jedna firma wręcza go po 2 tygodniach inni po miesiącu albo dwóch. Spowodowane jest to często ilością pracy jaką dana osoba musi wykonać z obróbka zdjęć czy montażem, szybciej nie zawsze znaczy lepiej. Jeśli ktoś naprawdę przykłada się to swojej pracy no cóż musi to potrwać by efekt końcowy był dla nas zadowalający.

Podsumowując, fotograf ślubny i kamerzysta to zdecydowanie coś, co warto mieć na swoim ślubie.

kam1 kam2 kam3

Post a Comment