Czy ksiądz może odmówić udzielenia Ślubu?

Dodane przez administrator
20
styczeń

Czy ksiądz może odmówić udzielenia ślubu? Jak cz?sto zadajemy sobie to pytanie, idąc do księdza prosząc o udzielenie sakramentu małżeństwa, uzbrojeni w informacje „z internetu”, plotki, zabobony, opowieści znajomych idziemy do kancelarii i zastanawiamy się, co ksiądz odpowie, o co zapyta, kłamać czy mówić prawdę?

Wiele narzeczonych zadaje sobie to pytanie, jak i wiele osób napisało do nas by zweryfikował? jak to jest naprawdę.
A więc, musimy pamiętać że ksiądz robi to w dobrej wierze (trzyma się prawa kanonicznego) aby nasze małżeństwo było zgodne z naszymi przekonaniami, naszą wiarą, trwałe i wypełnione miłością.
Czy ksi?dz mo?e odmówi? udzielenia ?lubu?

Czy ksiądz może odmówić udzielenia Ślubu?

Jakie pytania zadaje ksiądz?
Jest ich wiele, są osoby które je wyśmiewają, nie tolerują lub obrażają. Ale sprawdźmy co w tym tkwi:
Ksiądz pyta czy mieszkanie z sobą, lub czy uprawialiście stosunek. Prawo kanoniczne uważa mieszkanie z sobą i uprawianie stosunku za grzech, iż robicie to wbrew Bogu, Kościół uznaje stosunek tylko po ślubie, (i to będzie trudne). Mieszkając razem… prowokujecie sytuacje to zgrzeszenia (stosunku), co za tym idzie spłodzenie potomstwa w grzechu, ( ale się zabezpieczamy), Kościół nie uważa środków antykoncepcyjnych, ani zabezpieczeń, lecz naturalne planowanie rodziny (o tym dowiecie si? na naukach przedmałżeńskich)
A wiec żyjecie w grzechu, co jest niezgodne z kościołem, a więc teoretycznie nie możecie zawrzeć związku małżeńskiego.

 

Dziwne pytania o kredyty, choroby?
Jest to także w dobrej wierze. Wyobraźmy sobie sytuację gdy żona wstydzi się przyznać, że ma kredyty, po ślubie wydaje się jednak miała, spłaca lepiej lub gorzej, mąż o niczym nie wie. żona zataiła informację przed ślubem, więc ślub teoretycznie jest nieważny. Ale czy na pewno? Na takiej podstawie można ubiegać się o rozwód kościelny z tytułu zatajenia informacji przed ślubem, a po co to nam ? Kościół naciska na trwałe związki a więc po to te pytania. I wile innych niegroźnych pytań.
Pamiętajmy jednak, że czasy się zmieniają, mieszkanie razem, jak i wiele innych rzeczy można zrozumieć, Ksiądz-Księdzu nierówny, ważne abyśmy byli szczerzy, uczciwi, i porozmawiali z nim, bo teoretycznie idąc do spowiedzi przedślubnej musimy zrobić rzetelny rachunek sumienia, by do ślubu podejść z naprawdę czystym sumieniem. Przy spowiedzi powiemy, że mieszkaliśmy razem, kochaliśmy się, i już tego tytułu nie powinniśmy dostać rozgrzeszenia, a mimo to mówiąc że to spowiedź przedślubna, udaje się nam uzyskać rozgrzeszenie.
Musimy zdać sobie sprawę że jest to część naszej wiary, lepszej lub gorszej, ale jednak wiary. Każdy z nas musi sam odpowiedzieć sobie na te pytania, i podjąć decyzję jak będę rozmawiał/ła z księdzem.
Kiedy ksiądz może odmówić ślubu?
Ksiądz odmawiał ślubu zazwyczaj z powodów:
– Małżeństwa: ojciec-córka, matka-syn, brat-siostra (w najbliższym pokrewieństwie).
– jeśli ktoś ma ekskomunikę
– brak chrztu, bierzmowania
– brak uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich
– brak zgody jednej z osób uczestniczących w obrządku
– sprzeciw kogoś z rodziny (ksiądz w czasie uroczystości ślubnych pyta się osób uczestniczących w ceremonii, czy ktoś zna jakieś przeciwwskazania do zawarcia ślubu, lub w zapowiedziach przedślubnych)
– wcześniejsze zawarcie związku małżeńskiego
– osoba bez rozwodu kościelnego
– odejście z kościoła na własne życzenie (apostazja)

Życzymy powodzenia, i nie bójcie się zapukać do kancelarii księdza i porozmawiać, to także człowiek.

Macie pytania? swoje sugestie, zapraszamy do komentowania poniżej.

Post a Comment